Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?

Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej? Bardzo dużo osób w naszym kraju gromadzi oszczędności. W większości przypadków mają one charakter pieniężny i przechowywane są na kontach lub lokatach bankowych. Popularne są również inwestycje w nieruchomości oraz udziały w spółkach obecnych na giełdzie. Coraz więcej osób decyduje się także na inwestowanie w złoto i biżuterię. Jest to bowiem kruszec, którego cena zawsze daje możliwość zarobku, a na jego wartość nie wpływają negatywnie kryzysy gospodarcze oraz nadmierna inflacja.

W przypadku gromadzenia złota pojawia się jednak dość istotny problem natury technicznej. Dużej wartości sztabki lub biżuteria mogą stać się atrakcyjnym łupem dla złodzieja. Trzymanie tego typu oszczędności w domu jest więc niebezpieczne i niezasadne. Na szczęście istnieje możliwość wynajęcia skrytki bankowej i pozostawienie tam naszych kosztowności. Jak działają i ile kosztują skrytki bankowe?

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa to miejsce, w którym będziemy mogli bezpiecznie przechowywać nasze oszczędności, ale nie tylko. Jest to również idealne rozwiązanie do przechowywania różnego rodzaju dokumentów czy dostępów do naszych portfeli z kryptowalutami. Niestety ze względu na małe zainteresowanie, banki kilka lat temu zrezygnowały z rozwijania oferty skrytek. W związku z tym znalezienie skrytki bankowej praktycznie graniczy z cudem. Dzieje się tak również dlatego, że skrytki będące dostępne są bardzo często zajęte. W przypadku zwolnienia się choćby kilku, na ich miejsce czeka już lista rezerwowa. Możemy się oczywiście zapisać na taką listę, ale pewne jest, że czas oczekiwania będzie bardzo długi.

Kto może skorzystać z wynajmu skrytki?

Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?
Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?

Ze względu na marginalną ilość skrytek w naszym kraju, banki traktują je często usługi premium. W związku z tym, zarezerwowane są one w większości dla kluczowych klientów, którzy obok skrytki korzystają również z innych usług bankowych. Przepisy i regulaminy bankowe stanowią, że skrytkę może wynająć osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Usługa jest również dostępne dla obcokrajowców, którzy ukończyli 18 rok życia i mogą wylegitymować się przy pomocy ważnego paszportu. Wynajmującym może być również osoba prawna, czyli spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością, a także fundacja. Co bardzo ciekawe, do każdej skrytki możemy ustanowić pełnomocnika. Należy jednak pamiętać, że w przypadku rezygnacji z takiego pełnomocnictwa, konieczna będzie wymiana zamka w skrytce i poniesienie wiążącego się z tym faktem kosztu. Jeżeli pełnomocnictwo nie jest konieczne, wówczas zdecydowanie lepiej z tego zrezygnować.

Co możemy przechowywać w banku?

Co do zasady, w skrytkach nie możemy przechowywać broni, materiałów wybuchowych, materiałów promieniotwórczych i przedmiotów pochodzących z przestępstwa. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, ponieważ bank nie jest w stanie skontrolować fizycznie co znajduje się w konkretnej skrytce. Oczywiście teoretyczne ma taką wiedzę, ponieważ podczas podpisywania umowy najmu, jesteśmy każdorazowo proszeni o deklarację tego, co będziemy przechowywać w skrytce. Zawsze kiedy chcemy skorzystać ze skrytki, pracownik banku, który wprowadza nas do skarbca, przed jej otwarciem wychodzi na zewnątrz. W związku z tym, nie jest on w stanie sprawdzić co przynieśliśmy lub co wynosimy.

Czy skrytki są bezpieczne?

Wszystkie skrytki bankowe znajdują się w bezpiecznych skarbcach. Same również zapewniają bardzo duże bezpieczeństwo, ponieważ wykonane są z wytrzymałych materiałów, uniemożliwiających ewentualną kradzież. W dzisiejszych czasach większość skrytek nadal posiada tradycyjny zamek na klucz, choć zdarzają się banki oferujące karty magnetyczne lub otwieranie przy pomocy odcinku dłoni. Jeden klucz otrzymuje klient, drugi pełnomocnik o ile go ustanowimy, a trzeci klucz nazywany również matką pozostaje w banku. Do otwarcia każdej skrytki potrzebne są dwa klucze. W pierwszej kolejności klucz używa pracownik banku (chodzi o klucz matkę), następnie swój klucz wkłada klient. W odwrotnej kolejności następuje zamknięcie zamka. Oczywiście w przypadku czytnika linii papilarnych lub kart magnetycznych, cała procedura wygląda znacznie mniej podniośle.

Wszystkie przedmioty przechowywane w skrytce są dodatkowo ubezpieczone przez bank. W przypadku przechowywania złota lub innych kosztowności, skrytkę warto jeszcze dodatkowo ubezpieczyć w firmie komercyjnej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze oszczędności są w pełni bezpieczne.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

W Polsce korzystanie ze skrytek bankowych o małych rozmiarach jest dość tanie. Ceny wynajmu w zależności od banku wynoszą od około 250 złotych do 500 złotych rocznie. Ze względu na bardzo niską dostępność są jednak dość rzadko wykorzystywane przez naszych rodaków. Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej popularne na zachodzie Europy oraz w Szwajcarii. Co ciekawe, skrzynki bankowe w tym kraju to koszt mogący wynieść nawet 300 000 franków szwajcarskich rocznie. Jest to więc usługa zarezerwowana jedynie dla VIPów.