Kim tak naprawdę jest detektyw?

Kim tak naprawdę jest detektyw? Zazwyczaj większości z nas detektyw kojarzy się przede wszystkim z osobą, która pracuje nad trudną, niezwykle ciężką, a do tego tajemniczą zagadką. Co więcej, zazwyczaj wydaje nam się być ona nieco fikcyjna, niczym z bajek lub z filmów, gdzie Sherlock Holmes próbuje znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące ludzi pytania. Niektórym z nas taka osoba kojarzy się ze śmiesznym panem siedzącym na drzewie i obserwującym daną osobę przez lornetkę.

A Tobie z kim się ten zawód kojarzy? Tak naprawdę jest to jak najbardziej realne zajęcie, które choć może nie tak popularne, jak zawód lekarza, cukiernika, czy kierowcy, to na przestrzeni ostatnich lat cieszy się on coraz to większą popularnością. Kim więc tak naprawdę jest detektyw, co może nam on zaoferować, na co możemy z jego strony liczyć?

Kim jest zawód detektywa?

Kim tak naprawdę jest detektyw?
Kim tak naprawdę jest detektyw?

Zarówno w Polsce, jak również i na świecie zawód ten jest różnie rozumiany, a i tym samym definiowany. Jeśli chodzi o nasz kraj, przyjmuje się, że jest to prywatny śledczy, a więc cywil, który za określoną opłatę świadczy określone, czasami bardzo nietypowe usługi. W innych krajach, detektyw jest często określany tytułem lub stanowiskiem w strefie policji, którzy pracują na przykład w sferze dochodzeniowo – śledczej. W każdym kraju zadania dla detektywa są nieco inne i w innym sposób taka osoba jest określana. W Polsce nie ma etatu dla detektywa, nie ma państwowego stanowiska, który mógłby pozwolić takim osobom pracować na umowę u danego pracodawcy. Takie usługi świadczy się prywatnie i można posiadać po prostu biuro detektywistyczne. Nieco pokrewnymi zawodami, w których również wykonuje się często nietypowe zadania są na przykład windykatorzy, komornicy, specjaliści od odszkodowań, inspektorzy ochrony środowiska, jak również i niektóre fundacje, których zadaniem jest poszukiwanie osób zaginionych. Prawdą jest, że jeśli zależy nam jednak na rozwiązaniu prywatnej zagadki, wówczas to właśnie detektyw jest taką osobą, z której usług korzystamy. Nawet, jeśli policja prowadzi dane śledztwo, często nie jest ono dla nas na tyle satysfakcjonujące, byśmy mogli na tym poprzestać. Zatrudniamy więc detektywa, który wykonuje swoją pracę obok policji, ale w żadnym wypadku nie może on wchodzić w jej kompetencje. I to stanowi tutaj tak naprawdę element nadrzędny.

Zawód detektywa od strony prawnej

Na przestrzeni lat wiele zmieniło się w kwestii zawodu detektywa. Od 2001 roku, wykonywanie usług detektywistycznych w Polsce regulowane jest prawnie i odpowiada za to Ustawa o usługach detektywistycznych. Oczywiście ustawa ta wciąż była i jest zmieniana, dlatego też trudno jest być wciąż na bieżąco z informacjami, które w pełni dotyczą zawodu detektywa. Jedno jest pewne – pewne punkty w ustawie są bezlitosne i z całą pewnością każdy detektyw musi je doskonale znać i w pełni się do nich stosować. Co taka osoba może? Może ona przetwarzać dane osobowe osób, które zbierane są podczas prowadzenia sprawy bez ich zgody. Może uzyskiwać informacje od osób fizycznych, od przedsiębiorców i instytucji, a także i od różnego rodzaju organów, w tym organów administracji rządowej i samorządowej. Detektyw nie może zakładać podsłuchów i nie może wkraczać w prywatność osób trzecich bez ich zgody, gdyż takie działanie jest jak najbardziej karalne. Co więcej, ustawa odnośnie usług detektywistycznych nakłada na ten zawód wiele obowiązków. Jeśli ktoś więc chce w tym zawodzie pracować, musi się w pełni dostosować do tego, co tymi obowiązkami jest. I tak, detektyw musi działać zgodnie z zasadami etyki, nie może wykorzystywać żadnych zastrzeżonych dla służb środków, nie może działać bez umowy. Co ważne, taka osoba pracując dla swojego klienta, po skończonej sprawie musi zdać mu odpowiedni raport z przebiegu całej ,,akcji”. Detektyw musi posiadać licencję i pokazać ją swojemu klientowi. Korzystanie z usług detektywa, który takiej licencji nie posiada, jest problemem zarówno dla samej takiej osoby, ale również i dla jego klienta, dlatego też jeśli zależy nam na tym, by nie mieć problemów, musimy korzystać z usług osoby, która miano detektywa ma.

Jak znaleźć dobrego detektywa?

dobry detektyw

 Jeśli poszukujemy osoby, która miałaby rozwiązać dla nas zagadkę, takiej, która miałaby pomóc nam znaleźć osobę, wyszukać dowody zdrady, czy sprawdzić kogoś w świecie biznesu, najważniejsze jest to, aby wybrać mądrze. Nie każdy detektyw jest sobie równy i nie każdy jest w stanie zaoferować nam to, na czym nam zależy. Istotne więc znaczenie ma to, abyśmy postawili na detektywa z powołania, na osobę, która się na tym zna i która potrafi dołożyć wszelkich starań, by nam pomóc. Nie jest to łatwe, ale nie wybierajmy pierwszej, lepszej osoby. Najlepiej jest uzyskać doskonały wybór kogoś z polecenia. Jeśli bowiem osoba godna zaufania poleca nam danego detektywa, to mamy pewność, że stawiamy na kogoś, komu można zaufać. Jeśli jednak takiego kogoś z polecenia nie mamy, dobrze jest sprawdzić opinie w sieci, zobaczyć, co dana osoba zrobiła, jakie ma zasługi, czy klienci są zadowoleni. Umowę podpisujemy dopiero z tym kimś, co do kogo mamy 100% pewność.