Ile zarabia ochroniarz na imprezie masowej?

Ile zarabia ochroniarz na imprezie masowej? Ochroniarz to dość popularny zawód, który ostatnimi czasy jest bardzo pożądany. Zadbanie o bezpieczeństwo jest kluczowe, jeśli organizujemy imprezę masową. Tylko w takiej sytuacji goście mogą czuć się w pełni bezpiecznie i mieć pewność, że nic im nie grozi. Kto to jest ochroniarz i jakie ma obowiązki? Kto może zostać ochroniarzem? W jaki sposób zostać dobrym pracownikiem ochrony? Jakie wynagrodzenie może otrzymać ochroniarz? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Ochroniarz – kto to jest i jakie ma obowiązki?

Ile zarabia ochroniarz na imprezie masowej?
Ile zarabia ochroniarz na imprezie masowej?

Na początku warto zastanowić się, czym tak właściwie zajmuje się ochroniarz. Otóż jego praca polega przede wszystkim na ochronie osób bądź mienia. Wykonywanie tego zawodu wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, dlatego też pracodawcy wymagają od swoich pracowników ponadprzeciętnego doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji. Ochroniarz to dość szerokie pojęcie, które może obejmować osoby które nie mają specjalistycznego przygotowania zawodowego. Druga grupa jest natomiast starannie wyszkolona. Ochroniarze nielicencjonowani to w większości przypadków osoby niewykształcone- nie posiadają kwalifikacji. Najczęściej są oni zatrudniani przez firmy ochroniarskie, które stawiają na oszczędności. Mogą oni wówczas opłacać pracowników zgodnie z najniższą krajową. Niestety może mieć to wpływ na jakość oferowanych usług, jednakże nie jest to reguła. Warto jednak wspomnieć, że tego typu osoby nie mają bardzo odpowiedzialnych zadań. Najczęściej muszą po prostu znajdować się w danym miejscu, a ich praca wygląda tak jak obowiązki stróża. Nieco inaczej wygląda to w przypadku ochroniarzy, którzy mogą pochwalić się licencją I bądź II stopnia, ukończyli szkołę o takim kierunku lub uczestniczyli w specjalistycznym kursie. Podsumowując obowiązki w tym zawodzie- mogą one różnić się w zależności od specjalizacji, a także miejsca pracy. Najczęściej praca polega na strzeżeniu mienia przed kradzieżą/zniszczeniem. Często pilnują oni osoby przed niebezpiecznymi atakami, a także dbają o bezpieczeństwo gości na imprezie masowej. Niektórzy z nich mogą mieć przyjemność konwojowania cennych przesyłek lub dbają o to, aby na teren nie przedostały się osoby niepowołane, mogą one bowiem stwarzać poważne zagrożenie.

Kto może zostać ochroniarzem?

W każdej pracy są jakieś wymagania, podobnie jest również w przypadku ochroniarzy. Z reguły firmy nie zatrudniają każdej osoby, która się zgłosi lecz bierze pod uwagę kilka cech. Jeśli chcielibyśmy zostać specjalistami we własnej dziedzinie i zdobyć licencję, powinniśmy spełniać wiele warunków. Agencja ochrony zatrudni pracowników, którzy mogą pochwalić się doskonałym, nieskazitelnym wręcz zdrowiem. Nie bez znaczenia jest doskonała sprawność fizyczna. Może dojść do sytuacji, w której konieczne okaże się ściganie złoczyńcy- warto mieć to na uwadze. Musi zachowywać spokój nawet w najbardziej stresujących sytuacjach, jednocześnie nie powinien mieć problemów z analizowaniem czy też podejmowaniem decyzji pod presją. 

W jaki sposób zostać ochroniarzem?

Agencje ochrony mienia często zatrudniają jedynie licencjowanych ochroniarzy. Dlatego też wiele osób decyduje się na zrobienie licencji I i II stopnia. Istnieją dwie możliwości, aby stać się licencjowanym pracownikiem. Pierwszym z rozwiązań jest ukończenie specjalistycznego kursu. Jego długość może trwać od miesiąca do nawet 6 miesięcy- zależne jest to od organizatora. Może zostać zorganizowany przez odpowiednie firmy bądź doświadczone agencje ochrony w Warszawie. To właśnie tam opanujemy podstawy związane ze znajomością prawa, udzielaniem pierwszej pomocy czy też techniki obronne. W części teoretycznej poznamy metody interwencji, a w wielu przypadkach będziemy mieć także swoją pierwszą styczność z bronią, co będzie miało miejsce na nauce strzelania. Warto jednak wspomnieć o tym, że uczestnictwo w kursie wiąże się z tym, że konieczne jest ukończenie gimnazjum. Na końcu podchodzimy do egzaminy- jest on przeprowadzany przez zupełnie niezależne jednostki. Jeśli specjaliści uznają, że nadajemy się do wykonywania tego zawodu, wówczas otrzymamy licencję I stopnia, a to otwiera nasze drogi w karierze zawodowej. Drugim sposobem jest ukończenie szkoły policealnej. Przez 2 lata będziemy uczyć się podstaw, które umożliwią podjęcie pracy w nowym zawodzie. 

Jakie wynagrodzenie otrzymuje ochroniarz?

Dla wielu osób bardzo interesującą kwestią jest wynagrodzenie ochroniarza. Z pewnością dość trudno jest wskazać jednoznaczną kwotę, bowiem zależna jest ona od wielu czynników. Wśród nich wyróżnić możemy lokalizację, możliwości firmy, doświadczenie pracownika, stopień licencji, stopień odpowiedzialności. Pomimo wszystko średnie statystyki wskazują, że średni wydatek oscyluje w granicach 1600 zł. Osoby bardziej doświadczone mogą inkasować ponad 2000 zł, natomiast najmniejsze kwoty na rękę wynoszą jedynie 1400 zł.