Sporty wodne dla całej rodziny

Sporty wodne dla całej rodziny. Wszystko co musisz wiedzieć o ich rodzajach, sprzęcie i zaletach ich uprawiania – sporty wodne zyskują w ostatnich latach na popularności. Ich uprawianie kojarzy się głównie z wakacjami. Jeżeli jednak dopisuje pogoda, sezon dla miłośników aktywności w wodzie może trwać od wiosny aż do jesieni. Wielu zapalonych entuzjastów tej formy ruchu decyduje się również na zagraniczne wyjazdy, aby trenować swoje umiejętności. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sportów uprawianych w wodzie? Które z nich są idealne dla całej rodziny i w jaki sprzęt trzeba się zaopatrzyć, by rozpocząć wodną przygodę?

Rodzaje sportów wodnych

Szeroko rozumianą aktywność w wodzie możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są sporty uprawiane na powierzchni wody. Do tego rodzaju sportów zaliczyć możemy między innymi aktywności z wykorzystaniem deski, takie jak windsurfing, kitesurfing, czy wakesurfing. Ostatnia z dyscyplin polega na wykorzystaniu fali wytwarzanej przez motorówkę. Inaczej jednak niż w wakeboardingu, nie wykorzystuje się tutaj jednak liny a samą falę. Do sportów wodnych uprawianych na powierzchni wody zaliczyć też możemy kajakarstwo, żeglarstwo, sporty motorowodne, czy wioślarstwo. Kolejną grupą dyscyplin są te uprawiane pod powierzchnią wody, do których zaliczamy przede wszystkim różne odmiany nurkowania. Może to być zarówno nurkowanie przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu, jak i freediving, który polega na schodzeniu pod powierzchnię przy wstrzymaniu oddechu. Przed rozpoczęciem podwodnej przygody warto zdecydować się na kursy nurkowania, które przygotują nas do zejścia pod powierzchnię.

Sporty wodne dla dzieci

Sporty wodne dla całej rodziny. Wszystko co musisz wiedzieć o ich rodzajach, sprzęcie i zaletach ich uprawiania
Sporty wodne dla całej rodziny. Wszystko co musisz wiedzieć o ich rodzajach, sprzęcie i zaletach ich uprawiania

Aktywność fizyczna w wieku dziecięcym jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju. Oprócz tradycyjnych sportów warto zachęcać dzieci do spróbowania swoich sił w dyscyplinach wodnych, które pozwalają na utrzymanie świetnej kondycji i przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Podstawą bezpieczeństwa dziecka w wodzie jest nauka pływania, najlepiej pod okiem doświadczonej i dorosłej osoby. Rozpoczęcie od pływania nie wymaga żadnego sprzętu, a kontynuować praktykę można nawet w zimie, na krytej pływalni. Innymi dyscyplinami, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, są między innymi windsurfing, który nadaje się nawet dla kilkuletnich dzieci. Nawet maluchy mogą spróbować swoich sił na desce. Ten sport nauczy je koordynacji, zapewni wspaniałą zabawę oraz dostarczy wielu pozytywnych doświadczeń. Dla starszych pociech idealnie nadawać się będą sporty wodne takie jak kitesurfing, czy windsurfing, które dostarczą już zdecydowanie większej dawki emocji i wymagać będą opanowania bardziej skomplikowanych umiejętności. Sporty wodne idealne dla dzieci to także spływy kajakowe, czy nurkowanie. W pierwszym wypadku warto zaplanować ciekawą i bezpieczną trasę oraz pozwolić dzieciom na przejęcie sterów i samodzielne wiosłowanie. Decydując się natomiast na ostatnią z opcji, warto postawić najpierw na kursy nurkowania dla dzieci, które będą idealnym wprowadzeniem do tej dyscypliny. Wymaga to bowiem zapoznania ze sprzętem oraz przyzwyczajenia się do schodzenia pod powierzchnię wody.

Sporty wodne a sprzęt

Większość sportów wodnych wymaga zaopatrzenia się w konkretny sprzęt. Niejednokrotnie wiąże się to z dość dużą inwestycją. Niekoniecznie jednak od razu musimy wydawać majątku, by rozpocząć przygodę z wodnymi atrakcjami. Zanim więc zdecydujemy się na większą inwestycję, warto początkowo skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu. Pozwoli nam to zapoznać się z konkretnym sportem bez wydawania fortuny na osprzęt. Rodzaj akcesoriów niezbędnych do rozpoczęcia przygody ze sportami wodnymi zależy od kategorii dyscypliny. W większości przypadków absolutną podstawą będzie kamizelka asekuracyjna. Do sportów uprawianych na powierzchni wody potrzebować będziemy odpowiedniej deski np. deski do wakesurfingu. Bardziej ekstremalne sporty wymagać będą zaopatrzenia się w ochronny kask, rękawiczki, specjalne obuwie, czy okulary. Część sportów wodnych wymaga korzystania z konkretnej jednostki pływającej jak np. ponton, kajak, czy żaglówka. Jak wspomniano wcześniej, niezależnie od rodzaju sportu, na który się decydujemy, warto w pierwszej kolejności skorzystać ze sprzętu z wypożyczalni i przekonać się najpierw, czy konkretna dyscyplina przypadnie nam do gustu.

Zalety uprawiania sportów wodnych

Korzyści z uprawiania sportów wodnych są nieocenione. Rekreacja w wodzie sprzyja budowaniu kondycji i odporności. Dzięki aktywności w wodzie wzmacniamy nie tylko mięśnie i kręgosłup, ale cały organizm. Jeżeli chodzi o najmłodszych, uprawiające tego typu sporty dzieci uczą się odpowiedzialnego zachowania w wodzie oraz koordynacji ruchowej. Ponadto wszystkie sporty uprawiane na świeżym powietrzu pomagają dotlenić organizm, co sprawia, że nie tylko poprawiamy ogólny stan zdrowia, ale także pozytywnie wpływamy na samopoczucie. Oprócz wielu korzyści dla zdrowia, sporty tego rodzaju to przede wszystkim świetny sposób na odpoczynek i przyjemne spędzanie czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Warto więc zastanowić się nad rodzajem sportu, od którego rozpocząć przygodę z tego typu dyscyplinami i cieszyć się wszelkimi, płynącymi z nich korzyściami zdrowotnymi.