Ortopeda – jakie schorzenia leczy – chyba każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym zdrowiem. Niestety, na skutek różnych czynników – zewnętrznych czy wewnętrznych – nieraz musimy skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza specjalisty. Jedną z głównych specjalizacji lekarskich jest ortopedia.
To właśnie do ortopedy należy udać się, gdy zmagamy się z nabytymi bądź wrodzonymi chorobami narządu ruchu. Specjalista ten zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń i urazów zarówno kości szkieletowych, jak i więzadeł, stawów oraz mięśni. Kim jest ortopeda z Ortho Expert https://ortho-expert.pl/lekarze/ i kiedy warto umówić się do niego na wizytę?
Kim jest lekarz ortopeda?
Na początek warto zaznaczyć, że ortopedia jest niezwykle szeroką dziedziną medycyny. Jak już wspomniano, do zadań lekarza ortopedy należy profilaktyka, diagnostyka i leczenie nie tylko dysfunkcji układu szkieletowego, ale także innych poważnych schorzeń. Jego praca dotyczy między innymi wad postawy, zwyrodnień, uszkodzeń nerwów, stanów zapalnych, zakażeń kości i stawów, a nawet chorób nowotworowych w obrębie narządu ruchu. Jakie kwalifikacje powinien mieć dobry ortopeda? Od takiego specjalisty wymagana jest bogata wiedza z zakresu anatomii, fizjologii ruchu i patofizjologii. Warto wspomnieć, że ortopedia jest ściśle powiązana z traumatologią, inaczej zwaną chirurgią urazową. Niejeden ortopeda ma kwalifikacje, by diagnozować i leczyć operacyjnie różnego rodzaju złamania, skręcenia i zwichnięcia. Ortopeda może również przeprowadzać zabiegi operacyjne, podczas których naturalny staw chorego jest zastępowany endoprotezą. Ta metoda jest znana jako alloplastyka. Można skorzystać z niej w profesjonalnej klinice ortopedycznej.
Ortopeda a podolog ortopedyczny
Inną dziedziną powiązaną z ortopedią jest podologia. Podolodzy ortopedyczni zajmują się diagnostyką i leczeniem wad oraz zniekształceń stóp. O ile ortopeda zajmuje się całym układem szkieletowym (poza kośćmi czaszki), o tyle zakres pracy podologów zakrojony jest do nóg i stóp. Trzeba jednak pamiętać, że podolog nie jest lekarzem. Czasem to on może polecić nam wizytę u ortopedy, a czasem sam może znaleźć rozwiązanie naszego problemu zdrowotnego. Jeśli zauważymy u siebie zmiany skórne na stopach, zmagamy się z haluksami czy cierpimy z powodu wrastających paznokci – możemy najpierw udać się do podologa ortopedycznego. Gdy z kolei problem zdrowotny jest bardziej poważny, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza ortopedy. Stopy dźwigają cały ciężar ciała i stanowią niezwykle skomplikowaną strukturę. Ich ułożenie może wpływać na cały układ ruchu i postawę. Z tego powodu znaczna część problemów ortopedycznych dotyczy właśnie nóg, zwłaszcza stawu kolanowego. Stosunkowo popularnym zabiegiem jest artroskopia kolana. To mało inwazyjna metoda leczenia, która stosowana jest u pacjentów po urazie bądź przeciążeniu stawu.
Jakie schorzenia leczy ortopeda?
Nie sposób wymienić wszystkich schorzeń i zwyrodnień, które mogą wymagać pomocy ortopedy. Jak już wspomniano, ta dziedzina medycyny obejmuje bardzo wiele zagadnień. Najczęściej do ortopedy zgłaszają się osoby ze złamaniami, skręceniami i zwichnięciami kości. W obecnych czasach niezwykle częste są też różne schorzenia kręgosłupa – od bolesnych zmian zwyrodnieniowych, przez przepuklinę, aż po rwę kulszową. We wszystkich tych dysfunkcjach może nam pomóc wyspecjalizowany ortopeda. Wizyta u ortopedy często okazuje się niezbędna również w wypadku osób, które cierpią na wady postawy, takie jak lordoza, skolioza czy klifoza. Oprócz tego ortopeda z Ortho Expert diagnozuje i leczy zmiany związane z przeciążeniem stawów, na przykład łokieć tenisisty bądź ostrogę piętową. Nie zapominajmy, że ortopedia obejmuje nie tylko układ szkieletowy, ale także układ więzadłowo-stawowy, mięśnie, nerwy i naczynia z nimi powiązane. Do ortopedy można udać się w celu zdiagnozowania i leczenia stanów zapalnych kości oraz stawów bądź nowotworów w obrębie narządu ruchu. W takim wypadku lekarz może zlecić na przykład artroskopię. Jakie metody leczenia wykorzystują ortopedzi? Wszystko zależy od tego, jaka diagnoza zostanie postawiona. Leczenie może polegać na unieruchomieniu kończyny, przeprowadzeniu operacji – takiej jak na przykład wspomniana wcześniej alloplastyka, stosowaniu środków farmakologicznych, a także rehabilitacji i fizjoterapii.
Kiedy udać się do ortopedy, a kiedy do podologa?
Niekiedy możemy mieć problem z ustaleniem, kiedy udać się do lekarza ortopedy, a kiedy do podologa ortopedycznego. Zarówno ortopedzi, jak i podolodzy ortopedyczni, mogą udzielić nam fachowej pomocy w wypadku schorzeń i zmian w obrębie stóp. Do niepokojących objawów, które mogą skłonić nas do wizyty u ortopedy, trzeba zaliczyć utrzymujący się ból kończyn dolnych, sztywność i drętwienie palców u stóp, dyskomfort podczas chodzenia, widoczne odchylenie dużego palca u stopy oraz zgrubiałe ścięgna. A w czym może nam pomóc podolog ortopedyczny? Podolodzy zajmują się leczeniem zmian skórnych na stopach, a także wadliwym ustawieniem stóp i deformacji palców. W gabinecie podologicznym wykonuje się chociażby usuwanie modzeli, haluksów i odcisków, odbudowę paznokci czy leczenie nadmiernej potliwości stóp i grzybicy. Pamiętajmy, że lekarz ortopeda zazwyczaj współpracuje z podologiem i bez wątpienia skieruje nas na odpowiednią terapię.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
www.ortho-expert.pl |