Komfort cieplny jest podstawą wygodnego przebywania w pomieszczeniu. Ludzie nie lubią, kiedy w pokoju lub sklepie jest za gorąco bądź za zimno. Optymalna temperatura pomieszczenia to 18-22 stopnie Celsjusza, która powinna być utrzymywana. Jest to trudne, zwłaszcza w lecie, kiedy temperatura powietrza jest wysoka i mieszkanie lub sklep szybko nagrzewają się, a przebywający tam ludzie mają poczucie dyskomfortu. Rozwiązaniem tych problemów jest dobra, nowoczesna klimatyzacja.

Mity o klimatyzacji

Wiele osób do tej pory uważa, że klimatyzacja to fanaberia, w zasadzie nadaje się tylko do biur, sklepów i budynków użyteczności publicznej, jest głośnym urządzeniem, przez które można zapomnieć o odpoczynku, czy regenerującym śnie, a do tego wszystkiego jest prądożerna. Rzeczywiście, dawniej klimatyzacja nie należała do komfortowych urządzeń, a użytkownik musiał wybrać na czym zależy mu bardziej: na optymalnej temperaturze, czy na ciszy  w mieszkaniu. Nowoczesna klimatyzacja do mieszkań i sklepów  to urządzenie funkcjonalne, energooszczędne i pracują znacznie ciszej niż poprzednicy kilkadziesiąt lat temu.

Klimatyzacja – potrzebne urządzenie

 Bardzo upalne lata, wiele przypadków udarów i omdleń spowodowanych zbyt wysoką temperaturą spowodowały wzrost zainteresowania klimatyzacją do mieszkań i sklepów. Okazuje się, że przy gorącym powietrzu nawet otwarcie wszystkich okien nie gwarantuje wychłodzenia mieszkania  i należytego komfortu życia. Kupno klimatyzatora  to bardzo dobre rozwiązanie. Nie trzeba obawiać się klimatyzacji. Nowoczesne urządzenia mają wysoką jakość i zapewniają optymalną temperaturę oraz są bezpieczne dla zdrowia. Rynek klimatyzacji do mieszkań i sklepów cechuje się dużą różnorodnością. Na rynku znaleźć możemy proste i tanie urządzenia, które szybko schłodzą lub ogrzeją pomieszczenia oraz zaawansowane w budowie klimatyzatory, potrzebują do działania minimalną ilość energii, sterowane przez smartfona, posiadające funkcje poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Designerski wygląd urządzenia bardziej przypomina eleganckie elementy wykończenia wnętrz niż klimatyzator. Piękne zaprezentowanie się urządzenia w salonie to ukłon w stronę osób, które dbają o spójne urządzenie wnętrza i estetykę pomieszczeń. Wygląd klimatyzatora ma tak samo duże znaczenie, jak jego funkcjonalność. Nowoczesny klimatyzator może służyć nawet do ogrzania domu w okresie przejściowym.

Zużycie prądu przez klimatyzację

Ciągle panuje w społeczeństwie opinia, że klimatyzacja do mieszkań i sklepów  to zbędny wydatek, który pochłania olbrzymie ilości prądu i generują duże rachunki za energię. Nowoczesne klimatyzatory do mieszkań i sklepów są wyjątkowo oszczędne, ponieważ wyposażone są w wysokowydajne sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej, energooszczędne silniki oraz nowoczesne i oszczędne wentylatory. Wymienione części pozwalają  na dostosowanie mocy do potrzeb użytkownika i dużą oszczędność w zużyciu energii elektrycznej.  Zużycie prądu nie jest łatwe do obliczenia, ponieważ na pracę urządzenia wpływa wiele czynników, ale wszyscy klienci zauważyli, że klimatyzator nie spowodował drastycznego podniesienia rachunków za prąd. Do obliczenia zużycia prądu przez klimatyzację bierze się pod uwagę takie czynniki jak: powierzchnia pomieszczenia, moc urządzenia, ilość godzin pracy oraz cenę prądu za a 1kWh. Jeżeli klimatyzacja używana jest stałe, to warto postawić na droższe urządzenie, które jest bardziej energooszczędne. Kupując klimatyzator, trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną – najmniej prądu zużywają urządzenia o oznaczeniu A+++. Kolejnym ważnym czynnikiem, który warto rozważyć, jest efektywność chłodzenia lub grzania. Im wyższy wskaźnik efektywności sezonowej, tym mniej energii zużywa klimatyzator podczas pracy. Niektóre klimatyzatory do mieszkań i sklepów wyposażone są w licznik zużycia energii, który pokazuje zużycie prądu w danej chwili, co obrazuje wydajność pracy klimatyzatora.

Mit niezdrowej klimatyzacji

Dawniej uważano, że klimatyzacja do mieszkań i sklepów jest niezdrowa. Obecnie panuje przekonanie, że prawidłowo podłączona klimatyzacja nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Klimatyzacja ma za zadanie chłodzić powietrze, a nie domowników. Niedopuszczalny jest montaż w taki sposób, aby klimatyzacja wiała na plecy ludziom. Błędem użytkowników, który może powodować niechciane skutki zdrowotne, jest nastawianie najniższej  możliwej temperaturę w połączeniu z maksymalną mocą nawiewu, skierowaną prosto osoby przebywające w pomieszczeniu. Szkodliwa dla zdrowia jest zbyt duża różnica temperatur, a nie klimatyzacja.  

Okazuje się dla alergików klimatyzacja, może działać wręcz zbawiennie. Nowoczesne klimatyzatory  są wyposażone w zaawansowane filtry, które wyłapują część alergenów.  Współczesna klimatyzacja do mieszkań i sklepów to urządzenia, które w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed wielu lat – są wydajne, pracują ciszej i cechują się energooszczędnością. Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza z alergenów może być stosowana przez osoby cierpiące na alergię.