Dlaczego warto skorzystać z wypożyczalni samochodów i kto powinien się na nią zdecydować?

Dlaczego warto skorzystać z wypożyczalni samochodów i kto powinien się na nią zdecydować? Nieodzowną częścią życia każdego z nas jest samochód – jest to doskonale widoczne w szczególności w “godzinach szczytu”, kiedy to na ulicach da się zaobserwować tysiące spieszących do domu czy pracy aut i choć kiedyś ten środek lokomocji był domeną ludzi zamożnych, dziś stał się na tyle powszechny, że jest w zasięgu również tych biednych – zwłaszcza, że wcale nie trzeba takowego posiadać, by nim jeździć. Doskonałą alternatywę kupowania auta stanowi bowiem skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Ale czy jest to tak naprawdę rozsądne rozwiązanie?

Dla kogo powstały tego typu wypożyczalnie?

szczecińska wypożyczalnia samochodów
szczecińska wypożyczalnia samochodów

Sięgając korzeni wypożyczalni samochodów, początkowo ich działalność obracała się wokół wypożyczalnia limuzyn i wszelkiego rodzaju ekskluzywnych aut typowo pod kątem różnego rodzaju eventów i wydarzeń okolicznościowych (ślub, wieczór kawalerski i tego typu). Los bywa jednak przewrotny i choć to zastosowanie aut do wypożyczenia wciąż istnieje, dziś z tego typu usług znacznie częściej korzysta się po prostu do ułatwienia sobie życia.

Każda wypożyczalnia samochodów https://automaks.pl jest w stanie potwierdzić, że większość wypożyczanych przez nią aut trafia do klientów na nieco dłużej, niż jeden dzień (co było charakterystyczne właśnie w przypadku eventów). W kogo zatem obecnie celują tego typu usługodawcy? Wszystko zależy od okresu. Gdy nadchodzi wiosna lub lato, ludzie bardzo często wypożyczają auta na wakacje, a zatem na około dwa tygodnie. Równie często zdarzają się dwudniowe wypożyczenia, typowo pod weekend. Kolejną grupą ludzi często korzystających z usług wypożyczenia są… posiadacze samochodów. Jeżeli bowiem komuś zepsuje się auto, a nie potrafi sobie bez niego poradzić, często decyduje się je pożyczyć.

Są również przypadki, kiedy auto wypożycza się na znacznie dłużej – na przykład na rok czy dwa. Tego typu wypożyczeń zazwyczaj dokonują przedsiębiorcy – zazwyczaj wychodzi im to znacznie taniej, aniżeli przy właściwym zakupie auta. Jest to też znacznie mniej zobowiązujące – po roku nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie przedłużać umowy i pozbyć się kosztów, jeżeli te nas po prostu przerosną. Najczęściej na wypożyczenie decydują się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, acz zdarzają się też przypadki, w których firma wynajmuje auta służbowe swoim pracownikom.

Z czym trzeba się liczyć przy wypożyczaniu auta?

Dlaczego warto skorzystać z wypożyczalni samochodów i kto powinien się na nią zdecydować?
Dlaczego warto skorzystać z wypożyczalni samochodów i kto powinien się na nią zdecydować?

Korzystając z usług wypożyczalni samochodów musimy mieć świadomość, że będziemy musieli podpisać należytą umowę – wypożyczalnia zabezpiecza się w ten sposób na wypadek ewentualnych kradzieży, uszkodzeń czy innych negatywnych rzeczy, które klient może zrobić samochodowi. Musimy liczyć się również z tym, że jeżeli zdarzy nam się jakikolwiek wypadek, albo też oddawany przez nas samochód będzie odbiega stanem od tego z momentu wypożyczania, konieczne będzie uiszczenie kary – zazwyczaj w wysokości pokrywającej koszty ewentualnej naprawy. Trzeba mieć także świadomość, że mimo, że auto nie jest nasze, to my ponosimy pełną odpowiedzialność za nie – od momentu wyjechania z wypożyczalni, aż po chwilę, kiedy na nią nie powrócimy.

Na co zwrócić uwagę już po podjęciu decyzji?

Nasza decyzja co do skorzystania z wypożyczalni samochodów powinna być poprzedzona zastanowieniem się – przede wszystkim na temat tego, o czym wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Już po zdecydowaniu, że auto rzeczywiście chcemy wynająć, powinniśmy pomyśleć również o:

– cenie wynajmu – zwróćmy uwagę na to, na ile będzie nam potrzebny samochód; zazwyczaj jest tak, że im dłuższy jest okres wypożyczenia, tym mniejszą stawkę dniową uiszczamy;

– kruczkach prawnych – musimy przejrzeć umowę i zastanowić się, czy jest dla nas korzystna i czy jej warunki są możliwe do spełnienia; przede wszystkim poprośmy o wykaz rzeczy, które będą sprawdzane przy oddawaniu auta; istnieją elementy samochodu, które zużywają się w sposób naturalny i po prostu mogą się popsuć – nie chcielibyśmy za to płacić;

– ubezpieczeniu i przeglądach – wynajmujący jest zobligowany do tego, żeby ubezpieczyć wynajmowane auto oraz zadbać o aktualność przeglądów; my jednak również moglibyśmy mieć nieprzyjemności z jazdy autem, które nie powinno znaleźć się na drodze – zadbajmy więc o to zawczasu;

Nade wszystko jednak podejdźmy do firmy wynajmującej z pewną dawką powściągliwości, najpierw sprawdzając opinię na jej temat, chociażby w Internecie. Wybierzmy tylko godną zaufania wypożyczalnię.

Podsumowanie

Choć wypożyczalnia samochodów była kiedyś miejscem, do którego chodzili ludzie stosunkowo dobrze usytuowani, dziś miejsca te coraz częściej odwiedzanych przez prostych obywateli. Wszystko ze względu na to, że wypożyczalnie bardzo się na nich otworzyły, oferując nie tylko bardzo korzystne warunki wypożyczenia, ale i poszerzając ofertę aut o te tanie w eksploatacji, popularne właśnie wśród ludzi średnio zamożnych. Dlatego też jeżeli nie możemy sobie pozwolić na posiadanie auta, czy to z przyczyn finansowych, czy też z czysto technicznych (na przykład niemożliwości jego garażowania), nie wahajmy się wybrać do najbliższej wypożyczalni. Być może jej oferta okaże się znacznie bardziej atrakcyjniejsza niż perspektywa zakupu własnych czterech kółek?