Wybielanie zębów jaka metoda najskuteczniejsza

Wybielanie zębów jaka metoda najskuteczniejsza, aby móc cieszyć się dobrymi efektami? Piękny, śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego z nas. Tymczasem naturalny kolor zębów przypomina nieco beż, a nagromadzone złogi mogą powodować, że w niektórych miejscach powstają nieestetyczne, brązowawe plamki. Rozwiązaniem problemu jest wybielanie zębów, które cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów stomatologicznych. 

Usuwanie kamienia nazębnego oraz piaskowanie

Usuwanie kamienia nazębnego oraz piaskowanie zębów to zabiegi, które nie mają na celu stricte wybielania, lecz uzyskanie jaśniejszego odcienia jest niejako ich “efektem ubocznym”. Usuwanie kamienia polega na pozbyciu się nagromadzonych złogów, które przybierają biały, a czasami żółtawy kolor. Pozbycie się kamienia nazębnego przynosi dwie korzyści – z jednej strony zęby stają się nieco bielsze, z drugiej strony – o wiele zdrowsze. Dlatego też stomatolodzy radzą, aby w pierwszej kolejności przeprowadzić właśnie tego rodzaju zabieg profilaktyczny. Kolejnym zalecanym jest piaskowanie zębów. Piaskowanie pomaga pozbyć się nagromadzonego osadu, a także delikatnym przebarwień, które powstają na przykład na skutek spożywania dużych ilości kawy czy herbaty. Usuwanie kamienia nazębnego, a także piaskowanie to jedne z zabiegów, które warto wykonać nawet w sytuacji, gdy nie planujemy profesjonalnego wybielania zębów.

Domowe metody wybielania – czy są skuteczne?

Wybielanie zębów jaka metoda najskuteczniejsza
Wybielanie zębów jaka metoda najskuteczniejsza

Pasty bądź specjalistyczne paski do wybielania zębów cieszą się coraz większą popularnością. Możemy je zakupić w niemal każdej aptece oraz drogerii. Ich producenci zapewniają natomiast, że w krótkim czasie osiągniemy pożądane efekty. Czy rzeczywiście domowe metody mogą okazać się skuteczne, czy prowadzą wyłącznie do zbędnego wydatkowania pieniędzy? Otóż w tym przypadku wiele zależy od stanu zdrowia naszych zębów oraz od efektów, jakie chcemy osiągnąć. O ile profesjonalny zabieg wybielania w gabinecie stomatologicznym powinien rozpocząć się od usuwania kamienia i piaskowania, o tyle zabiegi domowe nie wymagają właściwie żadnego przygotowania. Oznacza to, że nie pozbędziemy się nieestetycznie wyglądających złogów, a jedynie delikatnie je zamaskujemy. Ponadto, jeśli nasze zęby mają żółtawy odcień, a chcielibyśmy, aby stały się śnieżnobiałe, nie powinniśmy polegać wyłącznie na domowych metodach. Pozwalają one wybielić zęby o jeden ton, jednak nie osiągniemy dzięki nim żadnych spektakularnych efektów. Wręcz przeciwnie – niektóre osoby nie zauważają żadnej poprawy, nawet przy dłuższym stosowaniu past wybielających. Warto także wspomnieć o czasie potrzebnym na to, aby uzyskać pożądane rezultaty. W przypadku domowych metod musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż często trzeba co najmniej kilku tygodni, aby nasze zęby stały się odrobinę bielsze. Zaletą tego rozwiązania jest natomiast cena – domowe wybielanie jest o wiele tańsze od profesjonalnego zabiegu w gabinecie stomatologicznym.

Polecane usługi:

 

Wybielanie u stomatologa – jakie są dostępne metody?

Wybielanie zębów  może mieć miejsce nie tylko w domowym zaciszu, ale również w gabinecie stomatologicznym. Lekarze najczęściej stosują metodę nakładkową. Polega ona na aplikowaniu nakładek ze specjalnym żelem, którego barwa dopasowana jest mniej więcej do koloru uzębienia pacjenta. Dzięki temu możemy wybielić zęby nawet w kilka dni. Specjalista decyduje o tym, jak długo pacjent będzie nosił nakładkę – zazwyczaj trwa to od 7 do 14 dni. Co istotne, nakładkę musimy nosić kilkanaście godzin dziennie. Postępy wybielania kontrolowane są w gabinecie lekarskim – 4. i 14. dnia leczenia. Możemy również zdecydować się na wybielanie metodą naświetlań. Stosujemy do tego specjalistyczną lampę, natomiast w celu ochrony dziąseł, aplikuje się na nie specjalny żel. Dzięki tej metodzie możemy wybielić zęby nawet o 8 odcieni, a sam zabieg trwa nie więcej, niż 20 minut. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bardzo wygodne i pozwala szybko osiągnąć pożądane efekty. Z drugiej strony, jest to kosztowne rozwiązanie – należy liczyć się z wydatkiem od 800 do 1500 zł, a czasami nawet i większym.

Jaką metodę wybielania zębów warto wybrać?

Pacjenci, którym zależy na efektywnym wybielaniu zębów, powinni zdecydować się na wykonanie zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Ich minusem jest cena, jednak rezultaty są bardzo zadowalające. Pamiętajmy, że lekarz, zanim przystąpi do zabiegu, ocenia stan zębów i to, czy wybielanie będzie dla nich bezpieczne. Powinniśmy mieć świadomość, że wybielanie samo w sobie może zaszkodzić zębom, zwłaszcza jeśli wymagają one leczenia. Samodzielne wybielanie domowymi metodami jest o tyle ryzykowne, że może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. To natomiast sprawia, że zęby narażone są na działanie bakterii, wywołujących próchnicę. Lekarz dobiera także odpowiednią metodę wybielania u pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Choć domowe metody wybielania są tańsze, powinniśmy decydować się na pomoc profesjonalisty, który zadba przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych zębów. 

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl