Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne

Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne? Teraz, kiedy zdecydowałeś się już, aby zbudować swój własny dom o konstrukcji drewnianej, masz niezliczoną ilość decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest wybór gatunku drewna, który zostanie wykorzystany do budowy Twojego domu. Istnieje wiele odmian drewna, które są odpowiednie dla budownictwa, a każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przy podejmowaniu tej ważnej decyzji konieczne może być również uwzględnienie dostępności, trwałości, kosztów i przydatności. Najczęstszymi gatunkami drewna używanymi do budowy domów są: sosna, dąb, cyprys i cedr.

Miejsce zastosowania

Najważniejszym pytaniem, które trzeba zadać na początek jest to, czy przewidziany projekt jest przeznaczony do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. Drewno liściaste jest oczywistym wyborem do zastosowania na zewnątrz, ale warto pamiętać, że niektóre gatunki drewna miękkiego, takie jak sosna, mogą być również odpowiednie po obróbce. Wybierając drewno do zastosowania na zewnątrz, należy wziąć pod uwagę, ile bezpośredniego światła słonecznego będzie otrzymywać, na ile deszczu może być narażony i czy będzie miało bezpośredni kontakt z podłożem. Drewno może być impregnowane chemicznie, aby zapobiec gniciu, ale niektóre rodzaje drewna mają większą naturalną odporność na próchnienie niż inne.

Dostępność

Część kraju, w której planujesz budować, odgrywa dużą rolę w tym, z jakich materiałów będziesz korzystać w swoim domu. Najbardziej ekonomiczne będzie dla Ciebie wykorzystanie dostępnych lokalnie materiałów, ponieważ koszty transportu słupów i belek na terenie całego kraju mogą być wygórowane. W całym kraju rośnie wiele gatunków drzew, a wiele rodzajów drewna ma podobne właściwości, więc znalezienie odpowiedniego, dostępnego lokalnie gatunku nie powinno być problemem w większości, ale nie we wszystkich obszarach.

Polecamy także:

Koszt

Koszt drewna dla Twojego domu o konstrukcji drewnianej może się znacznie różnić. Możesz mieć kilka możliwości wyboru gatunków drewna, które zostaną wykorzystane do budowy słupów i belek, a koszt zawsze będzie czynnikiem decydującym.

Wytrzymałość

Do budowy domu o konstrukcji drewnianej potrzeba drewna o szczególnych właściwościach. Niektóre gatunki drewna, jak dąb, są twarde i mocne. Niestety, to drewno ma tendencję do skręcania się i pękania. Najczęściej używa się go do wykonania kołków, które trzymają dom razem. Inne gatunki takie jak daglezja są stabilne i mocne, a sosna, cyprys i cedr nie mają takiej nośności jak daglezja czy dąb.

Źródło pochodzenia

Możesz zdecydować się na wykorzystanie drewna do budowy domu z firmy zajmującej się wyrębem lasów, która prowadzi zrównoważoną gospodarkę leśną. W bardzo prosty sposób oznacza to, że wycięte obszary lasu są obsadzane odpowiednimi drzewami i roślinnością, a ekosystem danego obszaru nie jest zniszczony ani uszkodzony. Wybierając drewno do budowy szkieletu drewnianego domu, należy zbadać, jakie drewno jest dostępne lokalnie i wybrać gatunek, który jest pozyskiwany w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. To nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale jest to również ekologiczny wybór. Prawdopodobnie kilka różnych gatunków drewna zostanie wykorzystanych do budowy Twojego domu, ponieważ różne właściwości drewna są wymagane dla różnych elementów konstrukcji.

Właściwości drewna

Kiedy drewno wysycha, przechodzi zmiany fizyczne. Materiał zaczyna się rozwarstwiać i przekształcać. Drewno również skręca się w miarę wysychania, dlatego też zabezpiecza się je specjalnymi czopami, które pozwalają na pewien ruch, ale utrzymują elementy konstrukcyjne na miejscu. Niektóre gatunki drewna są bardziej podatne na zniekształcenie i skręcanie niż inne, więc te cechy powinny być brana pod uwagę przy wyborze drewna do budowy. Nie zawsze jest to zjawisko niepożądane. Ruchomość drewna na ogół nie osłabia jego struktury, a dodatkowo dodaje do jego wyglądu trochę charakteru i dojrzałej, stabilnej jakości. Użycie nawilżaczy i utrzymanie niskiej temperatury w pierwszym okresie zimowym w wybudowanym domu może pomóc zminimalizować procesy przekształcania się drewnianej konstrukcji.

Wiek drewna

Świeżo ścięte drzewa są przewożone do tartaków w celu ich przetworzenia i ten proces może być przeprowadzony od razu lub drzewa mogą zostać poddane sezonowaniu. Świeżo zdobyte drewno produkowane jest z drzew mających w sobie jeszcze elementy żywej struktury, z reguły jego cena jest bardziej budżetowa i materiał jest bardziej podatny na odkształcenia. Sezonowane drewno zostało wycięte wiele lat temu i przechowywane w odpowiednich warunkach z czasem wyschło i ustabilizowało się. Drewno to będzie miało z reguły minimalną plastyczność.

Przeznaczenie

Cokolwiek zamierzasz stworzyć, ważne jest, aby wybrać odpowiednie drewno. Chociaż wizualny wygląd gotowego produktu jest oczywistym priorytetem, warto również wziąć pod uwagę możliwości jego obróbki. Sosna jest powszechnie stosowana do stolarki budowlanej, dzięki łatwości cięcia, strugania i szlifowania. Popularnym materiałem jest również dąb, dzięki gładkiej strukturze i trwałości. Orzech włoski jest ulubionym materiałem wielu producentów mebli, ponieważ jest łatwy w obróbce i zapewnia wysoką jakość wykończenia i wyglądu.