Doradca finansowy

Doradca finansowy – finanse to bardzo rozbudowany sektor – jego zrozumienie może okazać się wysoce problematyczne. Problem ten w sposób szczególny ewoluuje w ostatnich latach, bowiem rynek pożyczek dynamicznie się rozwija. Często pojawiają się innowacyjne rozwiązania i instytucje finansowe, w konsekwencji trudno jest być z tym wszystkim na bieżąco. Kim jest doradca finansowy? Dlaczego warto zdecydować się na jego usługi? Czy jest on pomocny dla przeciętnego klienta? Jak w praktyce wygląda współpraca z doradcą finansowym? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Kim jest doradca finansowy?

Doradcą finansowym można nazwać eksperta w zakresie produktów inwestycyjnych i finansowych. Specjalista ten świetnie zna się na rynku finansowym i potrafi się w nim poruszać. Posiada szeroką wiedzę związaną z mechanizmami, jakie działają na rynku, czego konsekwencją jest zaproponowanie możliwie najlepszych rozwiązań dla klienta. Doradca finansowy wesprze nas w wyborze usług finansowych – jest to szczególnie istotne, kiedy nasza wiedza w tym zakresie jest stosunkowo niska. Niezależnie od tego czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy jeszcze inne rozwiązanie, w każdym przypadku doradca podpowie nam najbardziej korzystne i optymalne rozwiązanie. Dodatkową zaletą jest to, że ekspert spojrzy z boku na naszą aktualną finansową sytuację. Nie jest niespodzianką, że samemu trudno jest obiektywnie ocenić możliwości inwestowania bądź spłacania pożyczek. Z reguły pojawia się u nas myślenie życzeniowe, a także szacowanie finansów na własną korzyść. Warto jednak pamiętać, że doradca finansowy może nam pomóc w sposób bezstronny i profesjonalny.

Dlaczego warto zdecydować się na usługi doradcy finansowego?

Doradca finansowyNie da się ukryć, że usługi doradcy finansowego niosą ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim możliwe jest zaoszczędzenie stosunkowo dużej ilości czasu. W praktyce jest to jeden z kluczowych plusów, jednak nie jest on jedyny, co warto mieć na uwadze. W zdecydowanej większości przypadków nie mamy na tyle czasu, aby móc pozwolić sobie na wczytywanie się w oferty od różnych instytucji finansowych, które zajmują po kilkadziesiąt stron. Całość często przedstawiona jest w skomplikowanym języku, który jest zrozumiały co najwyżej dla specjalistów z tej branży, a nie przeciętnego klienta. Podpisanie takowej umowy niesie ze sobą spore ryzyko, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi duża suma pieniędzy. Na szczęście doradca finansowy jest w stanie wyłuskać wszystkie najważniejsze informacje. Ostrzeże klienta przed podpisaniem umowy, która zawiera niekorzystne zapisy- mogą one narazić go na duże problemy w zakresie finansów. Doradca finansowy może także zestawić ze sobą różnorodne oferty i wybrać tą, która będzie najbardziej optymalna pod względem finansowym. Mamy wówczas pewność, że nasze środki pieniężne są bezpieczne i obarczone niskim poziomem ryzyka.

Czy doradca finansowy jest pomocny?

Wiele osób poddaje w wątpliwość kwestię tego czy doradca finansowy jest pomocny. W teorii powinien on działać na naszą korzyść. Za opłatą wyszukuje najbardziej optymalnych rozwiązań finansowych, które będą dla nas bezpieczne. Warto jednak zdawać sobie w tym miejscu sprawę z tego, że profesja ta w ostatnich latach zaczęła cieszyć się większą popularnością. W praktyce oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż trafimy na niekompetentnego, nierzetelnego doradcę- warto mieć to w tyle głowy. Nie jest czymś zaskakującym, że zawód doradcy finansowego uznawany jest za stosunkowo kuszący. Wiąże się to bezpośrednio z ciekawą, nie monotonną pracą, w której możemy uzyskać wielu klientów, jak również satysfakcjonujące zarobki. Nie wszyscy jednak decydują się na pokonywanie trudnej drogi- dość powszechne są skróty w postaci wiedzy zaczerpniętej z Internetu. Niestety nie mają oni optymalnego doświadczenia w branży, natomiast porady tylko z pozoru są atrakcyjne. 

Jak w praktyce wygląda współpraca z doradcą finansowym?

Wiemy już kim jest doradca finansowy, a także dlaczego warto z nim współpracować. Warto teraz zastanowić się nad tym, jak w praktyce wygląda taka współpraca. Klienci na takie usługi najczęściej decydują się w sytuacji, kiedy mają w planach wzięcie kredytu. Dzięki temu mogą wybrać możliwie najkorzystniejszą ofertę. Co ciekawe, już na pierwszym spotkaniu specjalista zapyta o kilka podstawowych kwestii. Będzie próbował dowiedzieć się, jakie mamy potrzeby, jakim rodzajem kredytu jesteśmy zainteresowani, jakiej kwoty oczekujemy, jaki jest cel przeznaczenia środków. Prawdopodobnie spyta nas czy jesteśmy w stanie podjąć ryzyko związane z kredytem walutowym, a także jakie mamy możliwości co do zabezpieczenia kredytu. Zostaniemy zapytani o poręczycieli, a także oceni naszą sytuację finansową- możliwość spłacania rat jest bowiem kwestią priorytetową. Jeśli specjalista posiądzie takie informacje, to zabiera się za wyszukiwanie najbardziej optymalnej oferty.