Chemia budowlana

Przemysł chemiczny, chemia budowlana, a w szczególności jego branża zajmująca się produkcją wyrobów chemicznych dla budownictwa nie stoi w miejscu, ale dynamicznie się rozwija. Dzięki temu lista materiałów i chemikaliów jest stale aktualizowana, co znacznie ułatwia proces budowy i remontu. Wszystkie poniższe produkty chemiczne można łączyć pod wspólną nazwą – chemia budowlana.

Klej, pianka, uszczelniacz – niezbędna chemia budowlana dla budownictwa

Uszczelniacze, różnego rodzaju kleje, pianki budowlane – my, mieszkańcy współczesnego świata, nie wyobrażamy sobie nawet, że jeszcze nie tak dawno ludzie byli pozbawieni tych wszystkich wspaniałych osiągnięć przemysłu chemicznego. Wszak przy instalacji wodno-kanalizacyjnej lub przy budowie basenu odpowiednie będzie zastosowanie uszczelniacza silikonowego, przy naprawie dachu przyda się pianka poliuretanowa, a przy montażu drzwi i okien niezbędna jest pianka montażowa.

Jeśli chodzi o kleje, na współczesnym rynku chemii budowlanej istnieje ogromna liczba ich rodzajów. Do zapraw betonowych i cementowych dodawany jest specjalny klej wzmacniający, jest najlepszy do klejenia elementów gipsowych i drewnianych, a także do bezpiecznego przyklejania elementów metalowych i ceramicznych do dowolnej powierzchni.

A są też:

  • Kleje do płytek i parkietu.
  • Różne kleje do tapet.
  • Klej do drewna i forniru.

Chemia budowlana to dziś wysokiej jakości produkty wytwarzane przy użyciu nowoczesnych technologii przemysłu chemicznego, bezpieczne dla środowiska i niezawodne.

Chemia budowlana – tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny lub szpachlówka dekoracyjna to wyjątkowy materiał budowlany i wykończeniowy, który można nazwać dwa w jednym. Zazwyczaj nakładany jest na chropowatą powierzchnię, bez wcześniejszego wyrównania, tworząc od razu niepowtarzalną fakturę. Szpachlówka dekoracyjna jest bardziej wymagająca niż tynk, powierzchnia wymaga zgrubnego wyrównania przed nałożeniem szpachli dekoracyjnej. Wiele produktów chemii budowlanej takiej jak tynki dekoracyjne i szpachlówki nie wymaga nawet malowania, jak np. tynk wenecki.

Za pomocą powłok dekoracyjnych powstaje szeroka gama opcji dekoracyjnych. Możesz stworzyć efekt jedwabiu, marmuru, metalu, granitu. Powierzchnie o fakturze złota i srebra. Paleta kolorów, w jakich można barwić tynki dekoracyjne, jest praktycznie nieograniczona. Dzięki temu, że kolor jest dodawany do samej mieszanki tynku, wykończona powierzchnia charakteryzuje się trwałością koloru.

Ze względu na te cechy tynki dekoracyjne lub szpachlówki są bardzo popularne wśród budowniczych. Chemia budowlana z tej kategorii przeznaczona jest zarówno do prac wykończeniowych wnętrz jak i elewacji. Różnorodność typów pozwala wybrać powłokę dekoracyjną do sypialni, salonu, kuchni. Powłoki odporne na wilgoć lub tynki dekoracyjne do prac elewacyjnych można stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienki, baseny itp.

Chemia budowlana – podkłady do ścian

Grunt do ścian to wodny roztwór koloidalny składający się z małych cząstek polimeru i specjalnych dodatków. Taką chemię budowlaną stosuje się przed nałożeniem materiału wykończeniowego: farby, szpachlówki, tapety. Gruntowanie jest obowiązkowym etapem pośrednim prac przy dekoracji ścian wewnętrznych lub zewnętrznych. W zależności od rodzaju podkładu zwiększa się przyczepność i wytrzymałość obrabianej powierzchni.

Rodzaje podkładów do ścian oraz ich przeznaczenie:

Podkłady ścienne można podzielić na dwie główne kategorie: podkład głęboko penetrujący i podkład adhezyjny. Różnią się właściwościami i zasadą działania:

Podkład głęboko penetrujący należy do podkładów wzmacniających. Wnika w głąb przetwarzanego materiału i po wyschnięciu polimeryzuje. To utrzymuje razem luźne cząstki materiału i zwiększa wytrzymałość powierzchni. Ten podkład służy do obróbki powierzchni porowatych i silnie chłonnych takich jak: tynki wapienne lub cementowe, cegła, płyty gipsowo-kartonowe. Oprócz właściwości wzmacniających, tego typu chemia budowlana zmniejsza i wyrównuje chłonność podłoża, zapewniając tym samym równomierne schnięcie i ekonomiczne zużycie materiału wykończeniowego.

Chemia budowlanaKolejnym przykładem chemii budowlanej jest podkład adhezyjny który tworzy na powierzchni film, będący warstwą pośrednią między powierzchnią a materiałem wykończeniowym. Sam podkład ma wysokie właściwości adhezyjne do prawie wszystkich materiałów budowlanych, dlatego po nałożeniu zapewnia dobrą przyczepność do podłoża, a po wyschnięciu przyczepność do tynku lub masy szpachlowej, kleju do tapet lub farby. Ten rodzaj podkładu stosuje się na podłoża gładkie o niskim stopniu nasiąkliwości wodą. Ale dla skuteczności podkładu powierzchnia musi być trwała, bez łuszczenia się.

Istnieją również uniwersalne podkłady, które mają zarówno właściwości adhezyjne, jak i wzmacniające. Jednak głębokość wnikania w materiał, a także właściwości adhezyjne takiego podkładu są mniejsze. Zastosowanie tej chemii budowlanej będzie odpowiednie na podłożach z tynku cementowo-piaskowego lub szpachli.

Popyt na chemię budowlaną

Czasy, kiedy place budowy służyły jednocześnie jako laboratoria, w których deweloperzy samodzielnie na oko tworzyli rozwiązania o pożądanym składzie i inne materiały budowlane o określonych cechach i właściwościach, już dawno minęły. Z pomocą przyszła profesjonalna chemia budowlana, pozwalająca uprościć i przyspieszyć proces budowy i przebudowy. Dzięki tym produktom możliwe stało się prowadzenie prac budowlanych w każdym klimacie i o każdej porze roku, ponadto dzięki ich zastosowaniu wzrosła jakość i trwałość obiektów. Znaczenie i popyt na te produkty potwierdzają dane statystyczne, rynek chemii budowlanej wykazuje coroczny stały wzrost. Ani firmy budowlane, ani prywatni deweloperzy nie mogą się teraz obejść bez wszelkiego rodzaju dodatków chemicznych.